Trening na sucho












UWAGI O SPRZĘCIE

Staraliśmy się, by wymogi co do sprzętu były minimalne, należy jednak zachować podstawowe standardy:

Przestrzeń – czym więcej, tym lepiej. Większość ćwiczeń można z powodzeniem wykonywać w pomieszczeniu o długości 7,5 m.

Tarcze – Program zakłada stosowanie tarcz mini IPSC. Na diagramach zaznaczono odległości odpowiadające tarczom pełnowymiarowym. Jeżeli zastosujesz tarcze wielkości 1/3 pełnowymiarowych lub w innej skali, musisz odpowiednio przeliczyć (zmniejszyć) odległości podane na diagramach. W niektórych ćwiczeniach nie ma podanych odległości – każdy dysponuje innym układem pomieszczeń w domu, więc może dopasować rozmieszczenie tarcz do własnych warunków.

Timer – niezbędny będzie timer z opcją PAR. Potrzebna będzie również opcja losowego opóźnienia sygnału startu.

Zbijaki (naboje ćwiczebne) do dociążenia magazynków. Niezbędne przy ćwiczeniu przeładowywania. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale stosowanie ostrej amunicji jest niemożliwe z uwagi na bezpieczeństwo. Uwaga – musisz być w 100% pewien, że w treningu na sucho używasz zbijaków!

Magazynki dedykowane wyłącznie do treningu na sucho – trening na sucho powoduje szybkie zużycie magazynków, warto więc posiadać osobny komplet do ćwiczeń. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale zapobiega ono również omyłkowemu użyciu ostrej amunicji. Zalecane jest nawet przemalowanie magazynków ćwiczebnych na inny kolor.

Mechanizm spustowy – Trening na sucho wymaga symulacji ruchu języka spustowego. Oto kilka pomysłów:

W przypadku pistoletu DA, takiego jak CZ czy SIG, wielu strzelców preferuje całkowite ściąganie języka spustowego (w trybie double action) przy pierwszym strzale, a następnie nie zwalnianie języka spustowego do końca tak, by nie dopuścić do zresetowania mechanizmu spustowego. Następne strzały na sucho symulowane są więc w sposób odpowiadający mniej więcej trybowi single action – język spustowy nie stawia oporu. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, jest to jednak jeden z problemów, z którymi wszyscy musimy sobie radzić.

W przypadku pistoletów Single Action, takich jak 1911/2011, możesz tylko raz ściągnąć język spustowy. Resztę „strzałów” oddajesz naciskając nieaktywny język spustowy.

W przypadku pistoletów bezkurkowych, takich jak Glock, w oknie wyrzutowym możesz umieścić taśmę gumową, dzięki czemu zamek pozostanie uchylony. Umiejętne umieszczenie gumy spowoduje, że spust nie będzie zwalniał bijnika, więc podczas treningu na sucho spust będzie nieco „miękki”.

 

Istnieje wiele doskonałych planów treningu na sucho. W efekcie strzelec, który chce rozpocząć trening, ma zbyt wiele możliwości do wyboru. Nie wiadomo od czego zacząć. Z drugiej strony, wiele ćwiczeń wymaga skomplikowanych przygotowań i wielu tarcz, co może zniechęcać do treningu. Mając na uwadze te czynniki, opracowałem poniższy plan treningu na sucho. Nie obejmuje on wszystkich aspektów treningu, ale jest dobrym sposobem na rozpoczęcie ćwiczeń.

Podstawowym założeniem planu jest zestawienie bardzo łatwych do zorganizowania ćwiczeń. Wymagają one minimalnej liczby rekwizytów. Trening nie zabiera też zbyt wiele czasu. Niemniej, ćwiczenia dość dobrze odpowiadają wszystkim podstawowym umiejętnościom.

Plan zawiera kilka zestawów ćwiczeń. Podstawowy układ to Program 15-minutowy (A) plus kilka zestawów go uzupełniających, zajmujących mniej czasu. Większość ćwiczeń oparta jest na użyciu timera w trybie PAR – na timerze ustawiamy czas na wykonanie ćwiczenia, a następnie staramy się wykonać ćwiczenie w zadanym czasie. Wybieramy czas umożliwiający precyzyjne wykonanie całego ćwiczenia przy zachowaniu symulacji celnych strzałów, na tyle jednak krótki, by wymuszał szybkość działania. W ten sposób możemy stopniowo poprawiać technikę. Wiele ćwiczeń jest też nietypowych dla torów meczowych. Zawierają niestandardowe pozycje wyjściowe i procedury.

Program 15-minutowy (A1-A3) obejmuje podstawowe umiejętności strzelania praktycznego. Do jego wykonania potrzebna jest jedna tarcza IPSC (w odległości symulowanej 7m), timer (z funkcją PAR) i zbijaki. Gdy rozpoczniesz treningi, wykonanie tego zestawu ćwiczeń zajmie ci więcej niż 15 minut. Z czasem, gdy zapamiętasz opisy i procedury ćwiczeń, czas treningu będzie się skracać.

Zestawy uzupełniające obejmują strzelanie w ruchu i przyjmowanie pozycji strzeleckiej. Wymagają one trochę większych przygotowań. Niezbędne będą: stanowisko strzeleckie o wymiarach 1×1 m, 3 tarcze w skali 1:3 oraz zwykłe krzesło składane. Na każdy zestaw ćwiczeń przeznaczone jest 10 minut.

Jeśli chcesz poważnie podejść do treningu, zalecane jest codzienne wykonywanie Programu 15-minutowego z jednym dniem wolnym tygodniowo. Dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów wykonuj też codziennie jeden 10-minutowy zestaw dodatkowy (zestawy B-F). Poświęcając w ten sposób pół godziny dziennie znacznie poprawisz swe umiejętności.

Do ćwiczeń dołączyłem przykładowe czasy PAR. Są to wyłącznie czasy orientacyjne. Zalecam wyznaczenie własnych czasów, a następnie pracę nad ich skracaniem.

Zachęcam do opracowywania własnych planów treningu na podstawie podanych tu materiałów.

Oto przykładowy plan treningu:

PONIEDZIAŁEK: Program 15-minutowy + Zestaw B

WTOREK: Program 15-minutowy + Zestaw C

ŚRODA: Program 15-minutowy + Zestaw D

CZWARTEK: Program 15-minutowy + Zestaw E

PIĄTEK: Program 15-minutowy + Zestaw F

SOBOTA: Trening na strzelnicy

NIEDZIELA: Wolne

Ćwiczenia zostały opracowane z pomocą członków społeczności amerykańskich strzelców. Jest ich zbyt wielu, by ich tu wymienić. Wielkie dzięki wszystkim, którzy pomogli je przygotować i przetestować.


 
Strzelanie na skupienie:
10 strzałów w górne 5 cm tarczy (bez timera)
 
 
Dobywanie broni:
 
1) wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj tarczę
 
2) 5 powtórzeń w wolnym tempie (bez timera)
 
3) 5 powtórzeń z rękami opuszczonymi swobodnie. Czasy:
• 1,7 s (początkujący)
• 1,3 s (na luzie)
• 1,0 s (ekspert)
• 0,8 s (mistrz)
 
4) 5 powtórzeń z pozycji z rękami w górze. Czasy:
• 1,7 s (początkujący)
• 1,3 s (na luzie)
• 1,0 s (ekspert)
• 0,8 s (mistrz)
 
5) 5 powtórzeń z pozycji tyłem (obrót). Czasy:
• 1,7 s (początkujący)
• 1,3 s (na luzie)
• 1,0 s (ekspert)
• 0,8 s (mistrz)
 
6) 10 powtórzeń z równoczesnym wykonaniem kroku w dowolnym kierunku (pamiętaj o ciągłych zmianach kierunku wykroku). Czasy:
• 1,9 s (początkujący)
• 1,4 s (na luzie)
• 1,2 s (ekspert)
• 1,0 s (mistrz)


 
Przeładowanie:
 
1) Rozpocznij celując w tarczę. Przeładuj broń w zwolnionym tempie (bez timera). Skup się na utrzymaniu pistoletu we właściwej pozycji i pewnym chwycie magazynka. Używaj magazynków ze wszystkich ładownic. 5 powtórzeń.
 
2) Z pozycji „ręce w górze” dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm, przeładuj i czterokrotnie ostrzelaj centrum strefy alfa. 5 powtórzeń. Czasy:
• 3,6 s (początkujący)
• 3,2 s (na luzie)
• 2,8 s (ekspert)
• 2,5 s (mistrz)
 
3) Dwukrotnie ostrzelaj tarczę, przeładuj, dwukrotnie ostrzelaj tarczę z silnej ręki, przeładuj, dwukrotnie ostrzelaj tarczę ze słabej ręki. 5 powtórzeń. Czasy:
• 7,0 s (początkujący)
• 5,0 s (na luzie)
• 4,4 s (ekspert)
• 3,8 s (mistrz)
 
4) Rozpocznij obrócony 90 stopni w lewo (ćwicz na zmianę pozycję ręce luźno opuszczone lub w górze). Wyjmij broń z kabury, dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm tarczy. Zrób jeden krok w dowolnym kierunku, przeładuj i dwukrotnie ostrzelaj centrum strefy alfa. Pamiętaj o ciągłych zmianach kierunku wykroku. Za każdym powtórzeniem zmieniaj pozycję wyjściową zaczynając obrócony w lewo lub w prawo. 5 powtórzeń. Czasy:
• 4,0 s (początkujący)
• 3,2 s (na luzie)
• 2,7 s (ekspert)
• 2,3 s (mistrz)


 
Zróżnicowane manipulowanie bronią:
 
1) Pozycja wyjściowa: pistolet „rozładowany” w kaburze, ręce w górze. Dobądź i „załaduj” pistolet (magazynek z ładownicy na pasie), dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:
a. 3,5 s (początkujący)
b. 2,5 s (na luzie)
c. 2,1 s (ekspert)
d. 1,7 s (mistrz)
 
2) Stań zwrócony tyłem do tarczy (na zmianę ręce opuszczone luźno lub w górze). Obróć się i dwukrotnie ostrzelaj tarczę, uklęknij na jedno lub oba kolana i ponownie dwukrotnie ostrzelaj tarczę. 5 powtórzeń. Czasy:
a. 4,0 s (początkujący)
b. 3,0 s (na luzie)
c. 2,5 s (ekspert)
d. 2,2 s (mistrz)
 
3) Rozpocznij dotykając jednym kolanem podłoża z nadgarstkami ponad ramionami. 5 powtórzeń ze zmianami kolana. Czasy:
a. 2,0 s (początkujący)
b. 1,5 s (na luzie)
c. 1,2 s (ekspert)
d. 1,0 s (mistrz)


B
Tarcze oddalone są o 3,3 metra od przodu stanowiska. Przód krzesła znajduje się 1 metr dokładnie za tyłem stanowiska o wymiarach 1×1 m. Krzesło ustawione jest przodem do tarcz. Podane czasy PAR odnoszą się do tarcz zmniejszonych w skali 1:3. Użycie innych wymiarów tarcz wymagać będzie przeskalowania odległości tarcz od stanowiska.
 
Umiejętności poruszania się:
 
1) Rozpocznij siedząc głęboko na krześle, przodem do tarcz. Stopy płasko na podłodze, dłonie na kolanach. Na sygnał startowy wstań i ostrzelaj wszystkie cele przechodząc na stanowisko. Przeładuj i ze stanowiska ponownie ostrzelaj trzy cele. 5 powtórzeń. Czasy:

• 6,4 s (początkujący)
• 5,2 s (na luzie)
• 4,6 s (ekspert)
• 4,4 s (mistrz)
 
2) Stań poza stanowiskiem dotykając palcami obu stóp lewej lub prawej linii stanowiska. Ręce w górze. Wyjmij broń z kabury i ostrzelaj dwukrotnie górne 5 cm środkowej tarczy, następnie przemieść się na drugi bok stanowiska. Ostrzelaj dwukrotnie wszystkie trzy cele. Uwaga – nie oddajesz żadnych strzałów z wnętrza stanowiska. Przy powtórzeniach zmieniaj miejsce startu – prawa lub lewa strona stanowiska. 10 powtórzeń. Czasy:

• 5,3 s (początkujący)
• 4,4 s (na luzie)
• 3,8 s (ekspert)
• 3,5 s (mistrz)
 
3) Stań za krzesłem, obiema dłońmi dotykając oparcia. Krzesło ma znajdować się dokładnie pomiędzy tobą a środkową tarczą. Na sygnał startowy wyjmij broń z kabury i nie wychodząc spoza krzesła ostrzelaj dwukrotnie każdą tarczę. Przeładuj przemieszczając się na stanowisko, ze stanowiska dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 7,6 s (początkujący)
• 6,3 s (na luzie)
• 5,8 s (ekspert)
• 5,5 s (mistrz)
 
4) Stań za krzesłem obiema dłońmi dotykając oparcia. Krzesło ma znajdować się dokładnie pomiędzy tobą a środkową tarczą. Pistolet leży na krześle z lufą w kierunku tarcz. Na sygnał startowy podnieś pistolet i przemieść się na stanowisko. Ze stanowiska ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy (po jednym strzale), przeładuj i dwukrotnie ostrzelaj centrum strefy alfa każdej tarczy. 10 powtórzeń. Czasy:

• 7,6 s (początkujący)
• 6,5 s (na luzie)
• 5,8 s (ekspert)
• 5,5 s (mistrz)
 
5) Stań na stanowisku z rękami swobodnie opuszczonymi. Obie stopy muszą stykać się dowolną powierzchnią z linią błędu. Na przykład duże palce stóp stykają się z przednią linią błędu albo obie pięty dotykają tylnej liczby błędu. Dwukrotnie ostrzelaj ze stanowiska środkową tarczę, następnie spoza stanowiska dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. Musisz wyjść ze stanowiska przekraczając najdalszą linię błędu. Na przykład, jeśli rozpoczynałeś dotykając stopami przedniej liczby błędu, wychodząc ze stanowiska musisz przekroczyć tylną linię błędu. Jeżeli rozpocząłeś ćwiczenie w rogu stanowiska dotykając stopami zbiegające się linie błędu, musisz wyjść ze stanowiska przekraczając przeciwległy róg. Za każdym razem zmieniaj miejsce startu. 10 powtórzeń. Czasy:

• 4,5 s (początkujący)
• 3,9 s (na luzie)
• 3,3 s (ekspert)
• 3,0 s (mistrz)


B
Tarcze oddalone są o 3,3 metra od przodu stanowiska. Krzesło ustawione jest bezpośrednio przed stanowiskiem, tyłem do tarcz. Podane czasy PAR odnoszą się do tarcz zmniejszonych w skali 1:3. Użycie innych wymiarów tarcz wymagać będzie przeskalowania odległości tarcz od stanowiska.

Zaawansowane umiejętności strzeleckie:
 
1) Stań wewnątrz stanowiska dotykając piętami tylnej linii błędu. Ręce opuszczone luźno wzdłuż tułowia. Na sygnał startowy wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. 5 powtórzeń. Czasy:

• 3,0 s (początkujący)
• 2,3 s (na luzie)
• 1,8 s (ekspert)
• 1,6 s (mistrz)
 
2) Stań wewnątrz stanowiska dotykając piętami tylnej linii błędu. Ręce opuszczone luźno wzdłuż tułowia. Pistolet leży na krześle z lufą w kierunku tarcz. Na sygnał startowy podnieś broń i dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. 5 powtórzeń. Czasy:

• 3,4 s (początkujący)
• 3,0 s (na luzie)
• 2,4 s (ekspert)
• 2,1 s (mistrz)
 
3) Rozpocznij siedząc głęboko w krześle, tyłem do tarcz. Stopy płasko na podłożu, dłonie na kolanach. Na sygnał startowy wstań, obróć się, wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. Następnie przeładuj i dwukrotnie ostrzelaj strefę alfa każdej tarczy. Wszystkie strzały muszą być oddane z pozycji wewnątrz stanowiska. 5 powtórzeń. Czasy:

• 7,2 s (początkujący)
• 6,0 s (na luzie)
• 5,1 s (ekspert)
• 4,8 s (mistrz)
 
4) Stań odwrócony tyłem do tarcz dotykając palcami stóp tylnej linii błędu. Nadgarstki uniesione ponad ramionami. Na sygnał startowy obróć się, wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. Następnie przeładuj i ponownie dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. 10 powtórzeń. Czasy:

• 5,5 s (początkujący)
• 4,6 s (na luzie)
• 4,0 s (ekspert)
• 3,5 s (mistrz)
 
5) Stań dotykając piętami tylnej linii błędu, ręce opuszczone swobodnie. Na sygnał startowy wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę ze słabej ręki. 5 powtórzeń. Czasy:

• 4,0 s (początkujący)
• 3,2 s (na luzie)
• 2,6 s (ekspert)
• 2,3 s (mistrz)
 
6) Stań za stanowiskiem, zwrócony w kierunku tarcz, dotykając palcami stóp tylnej linii błędu, ręce opuszczone swobodnie. Na sygnał startu wyjmij broń z kabury i przejdź na stanowisko. Z wnętrza stanowiska dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 4,0 s (początkujący)
• 3,2 s (na luzie)
• 2,6 s (ekspert)
• 2,3 s (mistrz)


B
Tarcze oddalone są o 3,3 metra od przodu stanowiska. Krzesło ustawione jest 1 metr przed stanowiskiem, tyłem do tarcz. Podane czasy PAR odnoszą się do tarcz zmniejszonych w skali 1:3. Użycie innych wymiarów tarcz wymagać będzie przeskalowania odległości tarcz od stanowiska. Odstęp między tarczami powinien wynosić 60 cm (od krawędzi do krawędzi).
 
Umiejętności ruchowe:
 
1) Stań wewnątrz stanowiska dotykając piętami tylnej linii błędu, ręce luźno wzdłuż tułowia. Zapasowy magazynek leży na krześle. Na sygnał startowy wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. Przeładuj magazynkiem z krzesła i dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 6,8 s (początkujący)
• 5,9 s (na luzie)
• 5,2 s (ekspert)
• 4,8 s (mistrz)
 
2) Stań poza stanowiskiem dotykając palcami obu stóp lewej lub prawej linii błędu. Ręce uniesione. Na sygnał startowy wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. Następnie przemieść się na drugą stronę stanowiska i dwukrotnie ostrzelaj wszystkie tarcze. Uwaga – nie oddajesz żadnych strzałów znajdując się wewnątrz stanowiska. 10 powtórzeń. Czasy:

• 5,0 s (początkujący)
• 4,4 s (na luzie)
• 3,8 s (ekspert)
• 3,5 s (mistrz)
 
3) Rozpocznij z przyklęku na jedno kolano, nadgarstki uniesione ponad ramiona. Pistolet położony na krześle, skierowany na tarcze. Podnieś pistolet i dwukrotnie ostrzelaj obie skrajne tarcze. Następnie ostrzelaj górne 5 cm tarczy środkowej. Tarcza środkowa powinna być ostrzelana z możliwie najdalszej pozycji na stanowisku. Pozostałe tarcze – z dowolnego miejsca na stanowisku. 5 powtórzeń. Czasy:

• 5,5 s (początkujący)
• 4,7 s (na luzie)
• 3,9 s (ekspert)
3,5 s (mistrz)
 
4) Stań wewnątrz stanowiska ze swobodnie opuszczonymi rękami. Obie stopy muszą dotykać w dowolny sposób linii błędu. Dwukrotnie ostrzelaj środkową tarczę, następnie wyjdź poza stanowisko i dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej ze skrajnych tarcz. Wychodząc poza stanowisko musisz przekroczyć linię błędu znajdującą się po przeciwnej stronie w stosunku do pozycji, jaką przyjąłeś na starcie. Na przykład, jeśli zacząłeś ćwiczenie stojąc z przodu stanowiska, musisz wyjść z niego przekraczając tylną linię błędu. Stosuj również kierunki po przekątnych – jeżeli rozpocząłeś ćwiczenie w kącie stanowiska, wychodzisz z niego przekraczając kąt przeciwległy. Za każdym razem zmieniaj miejsca startu. 10 powtórzeń. Czasy:

• 4,5 s (początkujący)
• 3,9 s (na luzie)
• 3,3 s (ekspert)
• 3,0 s (mistrz)
 
5) Stań dotykając stopami tylnej linii błędu, ręce uniesione. Z wnętrza stanowiska dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm tarczy środkowej. Następnie, dotykając dowolną częścią jednej stopy siedziska krzesła, dwukrotnie ostrzelaj wszystkie tarcze. 5 powtórzeń. Czasy:

• 5,4 s (początkujący)
• 4,5 s (na luzie)
• 3,7 s (ekspert)
• 3,3 s (mistrz)


B
Tarcze oddalone są o 3,3 metra od przodu stanowiska. Krzesło ustawione jest tuż poza prawą stroną stanowiska, przodem do stanowiska. Podane czasy PAR odnoszą się do tarcz zmniejszonych w skali 1:3. Użycie innych wymiarów tarcz wymagać będzie przeskalowania odległości tarcz od stanowiska. Odstęp między tarczami powinien wynosić 60 cm (od krawędzi do krawędzi).
 
Zaawansowane umiejętności strzeleckie:
 
1) Stań poza stanowiskiem, przodem do tarcz, dotykając palcami stóp tylnej linii błędu. Ręce luźno opuszczone. Na sygnał startowy wyjmij broń z kabury i wejdź na stanowisko. Z jego wnętrza dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 4,0 s (początkujący)
• 3,2 s (na luzie)
• 2,6 s (ekspert)
• 2,3 s (mistrz)
 
2) Stań wewnątrz stanowiska dotykając piętami tylnej linii błędu. Ręce podniesione. Dodatkowy magazynek położony na krześle. Na sygnał startowy wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. Przeładuj używając magazynka z krzesła, następnie dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 6,0 s (początkujący)
• 5,7 s (na luzie)
• 5,1 s (ekspert)
• 4,7 s (mistrz)
 
3) Stań wewnątrz stanowiska dotykając piętami tylnej linii błędu. Ręce podniesione. Pistolet położony na krześle, lufa w kierunku tarcz. Na sygnał startowy podnieś pistolet i dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. 5 powtórzeń. Czasy:

• 4,0 s (początkujący)
• 3,2 s (na luzie)
• 2,5 s (ekspert)
• 2,2 s (mistrz)
 
4) Stań poza stanowiskiem, przodem do tarcz, dotykając palcami stóp tylnej linii błędu. Ręce luźno opuszczone. Na sygnał startowy wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. Następnie wejdź na stanowisko i z jego wnętrza dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 4,1 s (początkujący)
• 3,2 s (na luzie)
• 2,7 s (ekspert)
• 2,4 s (mistrz)
 
5) Stań wewnątrz stanowiska dotykając piętami tylnej linii błędu. Ręce swobodnie opuszczone. Pistolet położony na krześle, lufa w kierunku tarcz. Na sygnał startowy podnieś pistolet i z silnej ręki dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. 5 powtórzeń. Czasy:

• 4,4 s (początkujący)
• 3,5 s (na luzie)
• 3,0 s (ekspert)
• 2,7 s (mistrz)
 
6) Stań wewnątrz stanowiska dotykając piętami tylnej linii błędu. Ręce swobodnie opuszczone. Na sygnał startowy Wyjmij broń z kabury i ze słabej ręki dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. 5 powtórzeń. Czasy:

• 4,0 s (początkujący)
• 3,2 s (na luzie)
• 2,6 s (ekspert)
• 2,3 s (mistrz)


B
Tarcze oddalone są o 3,3 metra od przodu stanowiska. Krzesło ustawione jest 1 metr poza stanowiskiem, przodem do tarcz. Podane czasy PAR odnoszą się do tarcz zmniejszonych w skali 1:3. Użycie innych wymiarów tarcz wymagać będzie przeskalowania odległości tarcz od stanowiska. Odstęp między tarczami powinien wynosić 60 cm (od krawędzi do krawędzi).
 
Umiejętności ruchowe:
 
1) Stań wewnątrz stanowiska, ręce luźno opuszczone. Obie stopy muszą dotykać w dowolny sposób linii błędu. Na przykład, palce obu stóp dotykają przedniej linii błędu albo obie pięty dotykają tylnej linii błędu. Dwukrotnie ostrzelaj środkową tarczę. Następnie, wyjdź poza stanowisko i spoza niego dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm wszystkich tarcz. Wychodząc poza stanowisko musisz przekroczyć przeciwległą linię błędu. Na przykład, jeśli rozpoczynałeś przy przedniej linii błędu, przekraczasz tylną linię błędu. Możesz również poruszać się po przekątnych – jeśli startowałeś w rogu stanowiska, wychodząc z niego przekraczasz róg przeciwległy. Za każdym razem zmieniaj miejsce startu. 10 powtórzeń. Czasy:

• 4,5 s (początkujący)
• 3,9 s (na luzie)
• 3,3 s (ekspert)
• 3,0 s (mistrz)
 
2) Stań za krzesłem opierając obie dłonie na jego oparciu. Krzesło musi znajdować się dokładnie pomiędzy tobą a środkową tarczą. Dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę, wejdź na stanowisko, dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm środkowej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 5,3 s (początkujący)
• 4,3 s (na luzie)
• 3,6 s (ekspert)
• 3,3 s (mistrz)
 
3) Rozpocznij siedząc głęboko w krześle, przodem do tarcz. Stopy płasko na podłożu, dłonie na kolanach. Dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm środkowej tarczy. Przejdź na stanowisko i dwukrotnie ostrzelaj środek strefy alfa każdej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 5,5 s (początkujący)
• 4,6 s (na luzie)
• 3,9 s (ekspert)
• 3,5 s (mistrz)
 
4) Stań poza stanowiskiem, dotykając palcami obu stóp lewej lub prawej linii błędu. Ręce uniesione. Wyjmij broń z kabury i dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm środkowej tarczy. Przejdź na drugą stronę stanowiska. Dwukrotnie ostrzelaj wszystkie tarcze. Uwaga – nie oddajesz żadnych strzałów z wnętrza stanowiska. Za każdym razem zmieniaj miejsce startu (z lewej lub prawej strony stanowiska). 5 powtórzeń. Czasy:

• 5,0 s (początkujący)
• 4,4 s (na luzie)
• 3,8 s (ekspert)
• 3,5 s (mistrz)
 
5) Rozpocznij siedząc głęboko w krześle, przodem do tarcz. Stopy płasko na podłożu, dłonie na kolanach. Na sygnał startu wyjmij broń z kabury i wyjdź przed stanowisko, dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm każdej tarczy. Przeładuj i cofnij się na stanowisko. Dwukrotnie ostrzelaj środek strefy A alfa każdej tarczy. Dwukrotnie ostrzelaj górne 5 cm środkowej tarczy. Przejdź na stanowisko i dwukrotnie ostrzelaj środek strefy alfa każdej tarczy. 5 powtórzeń. Czasy:

• 7,5 s (początkujący)
• 6,4 s (na luzie)
• 5,4 s (ekspert)
• 5,0 s (mistrz)
 
6) Stań przed stanowiskiem, przodem do tarcz, dotykając obiema piętami przedniej linii błędu. Na krześle umieść zapasowy magazynek. Dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę i przeładuj magazynkiem z krzesła. Ponownie dwukrotnie ostrzelaj każdą tarczę. 5 powtórzeń. Czasy:

• 6,9 s (początkujący)
• 5,7 s (na luzie)
• 5,1 s (ekspert)
• 4,7 s (mistrz)